سفارش تبلیغ
صبا

راهنمای خرید ماوس و کیبورد

آیا شما هم از جمله افرادی هستید که از همان ماوس وصفحه کلیدی استفاده می کنید که با کامپیوتر خریده اید؟! یا جدیدا خریداری کرده اید و دچار آسیب و کشش عضله شدین!  گاهی سیم ها به هم گره میخورن یا ماوسی که  خریدین کندی و تاخیرش شما رو اذیت می کنه؟ اگر ماوس و صفحه کلید شما مناسب نیست وقتشه که جدیدش رو بخرید.

خرید صفحه کلید یا ماوس چیزی نیست که بخواهیم به سادگی از آن عبور کنیم. شاید پیش بیاد که با رایانه یک یا دو سال قبل از آنکه نیاز به ارتقاء یا تعویض پیدا کند، بتوانید کار کنید اما احتمالاٌ کار با صفحه کلید و ماوس چندین سال‌ طول خواهد ‌کشید. بنابراین خیلی مهم است که پیش از اقدام به خرید مواردی را در نظر بگیرید و سیستمی را تهیه کنید که تمام ویژگی ‌های مورد نظر شما را داشته باشد، بسیار راحت و متناسب با نیاز شما باشد و سالیان زیادی برای شما کار کند.

اگر به یاد داشته باشید، دستگاه‌های قدیمی‌تر (با حساسیت dpi پایین) سبک و متحرک و دارای تاخیر زیادی در کار بودند که برای بازی ها بسیار ضعیف و برای مصارف عمومی آزار دهنده است.

ماوس مناسب بی سیم یا سیمی

کارشناسان حوزه فناوردی اطلاعات به طور جامع و کلی برای استفاده های رو میزی ماوس با سیم را پیشنهاد میکنند و این بستگی دارد که اگر شما بر روی میز رایانه خو وسایل زیادی دارید که باعث اختلال و بی نظمی در کار کردن با رایانه می شود یا سیم ماوس با آنها بر خورد دارد، ماوس مناسب برای شما بی سیم است که سیم آن با وسایل دیگر برخوردی نداشته باشد.اما این نوع ماوس ها به باتری نیاز دارن اگر در جایی هستید که به باتری دسترسی ندارید بهتر است از خرید ماوس کامپیوتر و لب تاپ ار نوع باتری دار منصرف شوید. البته بعضی از ماوس های باتری دار قابلیت شارژ شدن دارند. اما ماوس های سیمی نه به باطری نه به شارژ نیازی ندارند.

تفاوت ماوس های لیزری و نوری

ماوس های نوری توان بین 400 تا 800 نقطه را در اینچ ردیابی می کنند. اما ماوس های لیزری قدرت بیشتری برای ردیابی نقطه در اینچ دارند و این مقدار نقطه در آن ها تا 2000 میرسد. البته این موارد نباید به تنهایی معیار خرید ماوس برای لب تاپ و رایانه باشد. زیرا برای استفاده روزمره از ماوس تعداد نقاط ردیابی اهمیتی ندارند و حتی ماوس های نوری هم می توانند از پس کار های معمولی بر آیند. ماوس های لیزری برای کار های معمولی از جمله آفیس، وب گردی و شبکه های اجتاعی انتخاب مناسبی نیستند. به دلیل اینکه این نوع ماوس ها حساسیت زیادی برخوردارند و سرعت آنها افزایش می یابد که آزار دهنده خواهد بود. اما این نوع ماوس ها برای گرافیست ها و برنامه نویسان بسیار مناسب است زیرا سرعت کار آنها را بیشترمی کند.

کلید های اضافی روی ماوس

کلید های اضافی روی ماوس تنها منحصر به گیمر ها نیست. شما می توانید کلید های اضافی روی ماوس را به صورت دل بخواهی تنظیم کنید تا هر عملیاتی که دوست دارید مانند جولو و عقب رفتن فولدر انجام دهید. ما به شما ماوس های تسکو را پیشنهاد میکنیم که قابلیت های زیادی از جمله تنظیم اسکرول و و کلید های جهت  (کنار اکثر ماوس های تسکو) برای عقب و جولو کردن فولدر  و هر میانبر مشقت باری که با صفحه کلید انجام می دهید می توانید با ماوس های تسکو انجام دهید.

صفحه کلید بی سیم یا با سیم

مانند ماوس مهم ترین مزیت صفحه کلید های با سیم سرعت پاسخگویی که هنگام بازی کردن برای گیمر ها خیلی مهم است. البته شاید صفحه کلید های بی سیم نسبت به ماوس های  بی سیم، مزیت کمتری داشته باشد. زیرا معمولا ماوس  زیاد تکان میخورد و سیم آن دور همه چی پیچ میخورد اما صفحه کلید ها معمولا ثابت هستند.تنها چیزی که اهمیت پیدا میکند ظاهر صفحه کلید های بی سیم است.صفحه کلید های های بی سیم همان نقاظ ضعف ماوس بی سیم را دارن با این تفاوت که گران تر هستن، به باتری بیشتری نیاز دارند، معمولا یک پورت USB را از دستگاه می گیرند (مگر اینکه بلوتوث باشند). ولی اگه بخواهید صفحه کلید را جابه جا کنید (و یا بخواهید ازرایانه به عنوان سینما خانگی استفاده کنید) بسیارخوب خواهند بود.

چطور یک صفحه کلید خوب بخریم؟

خرید شما بسیار بستگی به نوع فعالیت شما دارد. هر صفحه کلید تولیدی در بازار برای قشری از مخاطبان ساخته شده است. شما بایستی بر مبنای کار خود بهترین آنها را انتخاب کنید. در صورتی که کیبورد را برای بازی های حرفه ای نیاز دارید از کیبورد های بازی استفاده کنید تا بهترین بازدهی را داشته باشد. این در حالی است که اگر کیبورد را برای شغل روزانه خود و برای تایپ حجم زیادی از نوشته ها نیاز دارید، کیبورد های Gaming احتمالا گزینه مناسبی برای شما نیست و به اصطلاح دورریختن پول است. در این مورد به دنبال کیبورد های ارگونومی (Ergonomy)  بروید چرا که می توانید ساعتها بدون خستگی دست و انگشتان تایپ کنید و خسته نشوید. نکته دیگر کلید های اضافی و سازگاری در کیبورد ها است اکثر کیبورد ها، کلید های اضافی دارند که معمولا برای اجرا کردن برنامه، کنترل اجرای موزیک، کم و زیاد کردن و صدا و غیره است اما در مورد سازگاری صفحه کلید ها معمولا از پورت های usb استفاده می کنند. پیشنهاد میکنیم قبل از خرید صفحه کلید به سازگاری آن با سیستم خود توجه داشته باشید.

 

لینک خرید انواع ماوس و کیبورد ایرانی

زیست؛ بازار زندگی ایرانی…